z zmienić ten świat na lepsze, trzeba tylko najpierw trochę się wysilić. Jeśli chcesz wiedzieć, tak z ciekawości, to słonice wysyła nam tyle energii, że przekracza nasze zapotrzebowania dziesięciokrotnie! I to w skali globalnej! Niewyobrażalna ilość energii, która przemyka nam przed nosem. I choć ciągle budowane są jakieś farmy solarne, to nadal daleko nam, aby użyć choćby kawałka mocy jaką daje nam słońce. Dlaczego więc nie spróbujesz skorzystać z naszej gwiazdy? Panele słoneczne i solary, pozwalają nam uszczknąć trochę energii słonecznej i ją wykorzystać. I choć przekształcają one tylko około 20% energii słonecznej w prąd, to ciągle mogą zasilić twój dom w prąd, nawet przez cały rok! Myślisz sobie pewnie co gdyby można było przeksztalcić 100% mocy słońca w prąd? Sam widzisz - fotowoltaika ma przed nami jeszcze dużo możliwości. Odcinając się od prądu, najczęściej pochodzącego z elektrowni węglowych, ratujesz naszą planetę! A jeśli dodać do tego ilość zredukowanej emisji CO2 z pieca, którym ogrzewa się dom, to można powiedzieć, że jesteś superbohaterem dla ziemi. Jeśli nawet nie masz pieca grzewczego w domu, to pomyśl sobie o pieniądzach jakie zaoszczędzisz na rachunkach z gaz. O marzenie prawda? Wyobraź sobie, że możesz je zrealizować już teraz!
Koszt instalacji to około kilkanaście tysięcy
Rachunki za prąd potrafią być dużo wyższe w sezonie jesienno-zimowym. W tym czasie spędzamy więcej czasu w domu, a krótki dzień zmusza nas do zapalenia świateł już późnym popołudniem. Dodatkowo dojdzie telewizor, komputer, telefon i inne urządzenia elektryczne w domu. Są sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd. Jednym z nich jest zamontowanie na dachu paneli słonecznych. Taka mała elektrownia pozwoli nam zaoszczędzić przez cały rok. Nadmiar wyprodukowanej energii trafi od sieci, a dzięki temu możemy nawet na tym zarobić.
Fotowoltaika kwitnie w Polsce za sprawą licznych dotacji. Coraz częściej na dachach domów zamontowane są liczne panele słoneczne. Czysta energia, którą produkują takie panele ma pozytywny wpływ na środowisko. Do jej produkcji nie wykorzystujemy spalania węgla, który zanieczyszcza atmosferę. Często panele stoją obok domu, co również jest dobrym rozwiązaniem. Solary z powodzeniem zasilą nawet duże gospodarstwo domowe. Koszt instalacji to około kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku większych domów koszt ten może być większy, jednak możemy dostać dotację od państwa, która pozwoli nam na korzystanie z ekologicznego prądu. W parze z panelami słonecznymi często możemy spotkać pompy ciepła jako sposób na ogrzewanie domów. Dzięki temu ogrzejemy dom darmową energią słoneczną. W czasie budowania domu możemy zdecydować się na zamontowanie paneli na dachu. Dzięki temu zbudujemy dom oparty na energii elektrycznej. Co pozwoli nam oszczędzić pieniądz, które wydalibyśmy na podłączanie instalacji gazowej do domu.
Jest to możliwe ponieważ nadmiar energii
Fotowoltaika w Polsce rozwija się coraz bardziej. Panele słoneczne, które możemy zamontować na dachu domu, pozwolą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Solary zamieniają energię słoneczną w prąd, który możemy wykorzystać do użytku domowego. Są one połączone szeregowo i są podłączone do falownika, który zmienia prąd stały w zmienny, żebyśmy mogli go wykorzystać w domu. Dzięki temu w sezonie letnim, gdy mamy długi dni nie będziemy musieli płacić za prąd, a nawet możemy zarobić. Jest to możliwe, ponieważ nadmiar energii, który wyprodukują nasze panele słoneczne trafi do sieci elektrycznej. Dzięki nadwyżce możemy za darmo korzystać z prądu również w sezonie zimowym.
Koszt instalacji, która zapewni odpowiednią ilość prądu dla gospodarstwa domowego to około kilkanaście tysięcy złotych. W zależności od wielkości domu cena ta może wzrosnąć do nawet 20-30 tysięcy złotych. Jednak to nie zmienia faktu, że jest to opłacalna inwestycja. Jeśli w domu będziemy mieli ogrzewanie elektryczne, np. pompy ciepła, i same urządzenia na prąd to zaoszczędzimy sporo pieniędzy na rachunkach. Warto przemyśleć stworzenie domowej elektrowni słonecznej podczas budowania domu. Wtedy zamiast instalacji gazowej, moglibyśmy zainwestować te pieniądze w panele słoneczne. Popularne wśród młodych par stają się małe ekologiczne domki, które są samowystarczalne dzięki zastosowaniu paneli słonecznych.
Zaletą zastosowania energii słonecznej jest zarówno oszczędność pieniędzy, jak i dbanie o ekologie. Przydomowa elektrownia nie zanieczyszcza powietrza, którym później oddychamy, i tym samym nie przyczynia się do powstawania globalnego ocieplenia.
Na takie urządzenia dostaje się jak
Fotowoltaika w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularna, co jest związane z jej licznymi zaletami. Solary są na tyle wydajne, że są w stanie wyposażyć niemalże cały dom w prąd. Ostatecznie więc można dzięki nim dużo zaoszczędzić. Panele słoneczne są o tyle dobre, iż również na ich założenie państwo proponuje różnego rodzaju dotacje. Ostatecznie więc nie zapłaci się za nie całości. Dotacje wynoszą nawet do 20 %- 30%. Tak więc tym bardziej się to opłaca. Sama inwestycja nie jest niestety tania ale dzięki niej w następnych latach można nie płacić zupełnie za prąd. Bardzo komfortowe jest to, iż firma sprzedająca i produkująca solary również je montuje a następnie serwisuje. Na takie urządzenia dostaje się jak najbardziej gwarancje. Jeżeli w trakcie jej trwania solary się zepsują lub nie będą działać tak jak powinny, to firma zajmie się ich naprawą albo wymianą. Jeżeli zamontuje się więcej paneli słonecznych o większych mocach, to można również osiągnąć nadwyżkę prądu, którą następnie można sprzedać do elektrowni. Tak więc nie tylko możliwe jest zaoszczędzenie na prądzie, ale również można na takiej inwestycji nieco zarobić. Oczywiście przed zdecydowaniem się na kupno paneli słonecznych warto poczytać opinie w internecie na temat ich producenta. Ważne jest, aby takie urządzenia były wysokiej jakości a firma, która zajmie się ich montażem musi naprawdę znać się na ich specyfice. Jest to niezwykle ważne aby solary działały przez lata bez zarzutów i spełniały jak najlepiej swoją funkcję.
Można zamówić ekspertyzę która pokaże prognozy
Każdy mieszkaniec domu staje prędzej czy później przed tym samym dylematem, jak utrzymać dom, aby po pierwsze było to chociaż w minimalnym stopniu ekologiczne, a zarazem bardziej niż trochę ekonomiczne. W kwestii ogrzewania ten dylemat pojawia się nieustannie, w jaki system zainwestować aby za kilka lat dalej mógł służyć bez zarzutu i był opłacalny. Gaz, prąd, węgiel, fotowoltaika, drewno czy ekogroszek. Unia Europejska skłania się ku tym nieco bardziej ekologicznym rozwiązaniom odchodząc tym samym od węgla czy drewna.
Panele słoneczne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy myślą długofalowo i nie mają problemu z tym, aby jednorazowo zainwestować pewną kwotę pieniędzy z prognozą długotrwałych korzyści ekonomicznych, wspierając jednocześnie ekologię. Odkąd pojawiły się dofinansowania z budżetu państwa do fotowoltaiki, panele stały się bardzo popularne i można je zauważyć na wielu dachach czy podwórkach domów. Zapobiega to w dużej mierze konieczności zużywania zasobów węgla, drewna, gazu czy ekogroszku. Solary wymagają co prawda obsługi, ponieważ należy je czyścić aby działały jak najbardziej wydajnie, ale nie sprawiają wielkich problemów ich posiadaczom.
Mając na uwadze, że powoli odchodzi się nie tylko od produkcji, ale także od tolerancji dla pieców wykorzystujących węgiel i drewno oraz rosnące stale ceny gazu, warto zastanowić się nad inwestycją w fotowoltaikę. Można zamówić ekspertyzę, która pokaże prognozy na przyszłość, można wnosić o dofinansowanie z budżetu państwa, co znacznie zmniejsza cenę.
Już bardzo wiele firm na polskim
Myślałeś kiedyś, żeby zamiast płacić ponad trzy tysiące złotych polskich rocznie za prąd, mógłbyś płacić niewiele ponad 100 zł rocznie? Jest to możliwe w długim procesie oszczędzania poprzez panele słoneczne. Już bardzo wiele firm na polskim rynku proponuje swoim klientom zakup, montaż paneli i instalacji kumulującej prąd dla naszego mieszkania lub domu. Warto zauważyć, że taki zakup wiąże się z dość dużym wydatkiem, oczywiście zależnym od danej firmy. Warto stawiać na jakość. Tak, aby nasza instalacja mogła przetrwać dłużej i aby nie uciekała nam energia gromadzona. Tę niezużytą oczywiście sprzedamy dostawcom prądu, co dodatkowo zwiększy nasze oszczędności.
Ważnym elementem jest dobór odpowiednich akumulatorów jako magazynów dla naszej własnej energii.
Magazynowanie energii wyprodukowanej pomoże wszystkim na terenach, których często występują awarie i przerwy w dostawach prądu.
Na pewno baterie mają swoje wady, czyli ceny oraz żywotność. Obliczane na od pięciu do ośmiu lat przy mocy 10-40 KW baterie to koszt dziesięciu tysięcy złotych za sztukę. Nie jest to tania zabawka, ale uniezależnia nas od dostawców oraz nieprzewidzianych przeciwności natury.
Duże kondensatory energii czyli ESS (Energy Solar Systes) mogą tworzyć kompilacje super kondensatora i baterii. Jednakże koszty związane magazynem to często ponad połowa inwestycji w solary.
Będąc parę lat w Australii widziałem panele w wielu miejscach, teraz coraz częściej widać je w Europie, co cieszy. Świat jest bardziej "eko", a współtworzy to fotowoltaika.